Kiedy przedawniają się wykroczenia drogowe?


14, 30, 90 czy 180 dni, rok czy 2 lata? Kiedy przedawnia się mandat karny?

Ciekawy artykuł w serwisie rp.pl

Inspekcja Transportu Drogowego (czyli organu, który obsługuje fotoradary) w myśl art. 97 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – podaje, że termin 180 dni od daty dokonania wykroczenia umożliwia ukaranie grzywną w drodze mandatu karnego.Obrazek

Z kolei straż gminna (czyli Straż Miejska najczęściej) twierdzi, że termin liczy się od dnia, w którym odczytano dane z fotoradaru.

Po upływie 180 dni od ujawnienia wykroczenia ITD i straż gminna nadal mogą prowadzić działania zmierzające do ustalenia i ukarania sprawcy wykroczenia. Karalność czynu ustaje bowiem dopiero po roku – jeśli nie zostało wszczęte postępowanie, lub po dwóch latach – jeśli postępowanie wszczęto (art. 45 § 1 kodeksu wykroczeń). Nie można jednak po tym czasie wymierzyć grzywny w drodze mandatu karnego. Wniosek o ukaranie sprawcy kierowany jest do sądu i to on wymierza karę.

Jeśli więc od ujawnienia wykroczenia minęło już 180 dni, ale jednocześnie nie minęły 2 lata od daty popełnienia tego wykroczenia, to nadal można spodziewać się kary.

Poniższe dane użyte są z serwisu rp.pl

Terminy dla kierowcówObrazek

Zobacz, ile czasu możesz czekać na mandat, kiedy musisz go zapłacić, w jakim czasie może ukarać cię sąd.

a) terminy, w których możliwe jest nałożenie na sprawcę grzywny w drodze mandatu karnego – liczone od daty ujawnienia wykroczenia:

 • 14 dni – jeśli schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
 • 90 dni – jeśli wykroczenie zostało stwierdzone przez funkcjonariusza naocznie, pod nieobecność sprawcy, ale nie zachodzi wątpliwość co jego personaliów,
 • 180 dni – jeśli wykroczenie zostało stwierdzone za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego (radaru, fotoradaru), a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,

b) termin na uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego – 7 dni od daty przyjęcia mandatu (za datę przyjęcia przyjmuje się dzień jego doręczenia sprawcy)

c) terminy, w których możliwe jest orzeczenie jakiejkolwiek kary za wykroczenie – liczone od daty popełnienia wykroczenia:

 • 1 rok – jeśli sąd nie wszczął postępowania,
 • 2 lata – jeśli postępowanie zostało wszczęte. Po upływie tego terminu karalność wykroczenia ustaje,

d) termin na wykonanie kary orzeczonej przez sąd – 3 lata od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia,

e) termin na uznanie ukarania za niebyłe – 2 lata od wykonania kary, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Ten termin jest ważny dla piratów-recydywistów. Jeżeli ukarany przed upływem tego terminu popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.

Pełny artykuł na stronach rp.pl

Chcesz być na bieżąco z Praktycznym Prawem? Zapraszam na stronę Facebook, na mój profil.

Inne artykuły z tej kategorii:

Prawo drogowe 

30 thoughts on “Kiedy przedawniają się wykroczenia drogowe?

 1. Mam nadzieję, że moja nowa wiedza o mandatach pozostanie teoretyczna…
  Dobry pomysł z ułatwiaczem.

  I skoro już po urlopie pora brać się do roboty, bo ostatni wpis z przed 3 tygodni, a to jedyny blog w okolicy, który ma jakiś sens i może przydać się innym, mówiąc brzydko „społecznie użyteczny” – bez urazy :).

  Nie chcę prywaty uskuteczniać, ale szukałem informacji na temat listownego powiadomienia o zmianie umowy (np. telewizja kablowa, telefonia czy bank) . Wiadomo, że można w takich sytuacjach rozwiązać umowę w ciągu miesiąca. Brak natomiast informacji od kiedy liczyć ten miesiąc – przecież chyba nie od daty stempla pocztowego ? Myślę, że dobrze otagowana taka informacja przyda się wielu internautom.

  1. Witaj,
   Tak, urlop uniemożliwił mi pisanie, więc już w tym tygodniu coś opublikuje. Dziękuję też za miłe słowa i pomysł na artykuł. Postaram się sprostać :)

   1. Mam nadzieję, że odpowiedź nie będzie: 30 dni od daty stempla pocztowego :) bo wyjdę na większego ignoranta prawnego niż jestem :). Choć nos mi mówi że w tym wypadku prawo nie okaże się takie proste jak chciałaby autorka bloga ;)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s